8 najpopularniejszych zamków w Polsce, które warto odwiedzić

Polska to przepiękny kraj, który słynie nie tylko z przecudnej urody, ale także ma znakomitą architekturę i zamki, które są zachowane w świetnym stanie, co przyciąga turystów z całego świata.

Dobrze jest zatem poznać najpopularniejsze zamki w Polsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Jakie najpopularniejsze zamki w Polsce warto odwiedzić?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż zamki w Polsce są porozsiewane po wszystkich województwach, przez co można stworzyć z tego fantastyczną trasę na wakacje.

Dobrze jest zatem odwiedzić następujące zamki i ruiny zamków:

  1. Zamek Książ w okolicach Wałbrzycha,
  2. Zamek Królewski na Wawelu,
  3. Zamek w Malborku,
  4. Zamek Czocha,
  5. Krzyżtopór,
  6. Zamek w Chęcinach,
  7. Zamek Grodno,
  8. Zamek Ogrodzieniec.

Warto wspomnieć, że każdy zamek czy też jego ruiny mają ze sobą związane także różnego rodzaju historię i legendy, które tym bardziej przyciągają turystów.

Czemu warto odwiedzić zamek w Chęcinach?

Chęciny to urocza miejscowość położona w województwie świętokrzyskim. Zamek w Chęcinach stoi na wzniesieniu, gdyż w latach XIII i XIV służył jako warownia. Należy zaznaczyć, iż w zamku tym przebywał sam król Władysław Jagiełło i odbywały się tutaj różne szlacheckie uroczystości oraz rozprawy sądowe.

Co ważne, to zamek był również używany jako więzienie. Zamek w Chęcinach ma również swoją legendę o Białej Damie, za którą jest uważana Królowa Bona, która mieszkała tutaj przez długie lata, niestety przepływając wraz ze swoimi kosztownościami do Włoch, statek zatonął. Dlatego też przyjmuje się, że Biała Dama pojawia się na zamku i szuka swoich skarbów. Wejście na zamek jest dość łatwe i można tutaj przychodzić także z małymi dziećmi, które mogą zdobywać swoje pierwsze zamki i wieże widokowe, z których rozpościerają się przepiękne widoki.

Więcej informacji na temat Zamku w Chęcinach znajdziesz tutaj: https://nieuwierzysz.pl/na-checinskim-zamku-co-warto-o-nim-wiedziec/.

Warto wspomnieć, że praktycznie co roku jest także prowadzona noc w zamku w Chęcinach, gdzie między innymi jest odtwarzana legenda o Białej Damie.