Ciekawostki o Stonehenge

Nikt nie wie dokładnie, jak to stanowisko archeologiczne znajdujące się w Anglii powstało ani do czego służyło, ale tajemnica Stonehenge fascynuje ludzi na całym świecie. Dziś chcemy Wam opowiedzieć 7 ciekawostek o Stonehenge, które musicie znać.

7. Stonehenge zaczęto budować ponad 5 tysięcy lat temu

Uważa się, że Stonehenge nie zostało zbudowane w jednym czasie, ale jest wynikiem kilku etapów, z których pierwszy miał miejsce w epoce neolitu, ponad 5 tysięcy lat temu. Ostatni etap budowy Stonehenge miał miejsce około 1600 roku p.n.e., podczas którego zmieniono położenie skał w niektórych kręgach, nadając mu obecny kształt.

6. Stonehenge składa się ze 100 kamieni

To ciekawe stanowisko archeologiczne składa się ze 100 kamieni różnej wielkości, ułożonych w kręgi. Stonehenge jest bardzo stare, więc nie wiadomo dokładnie, kto je zbudował ani jaki był cel takiego konkretnego układu.

5. Każdy kamień wewnątrz waży 4 tony

Każdy z 80 kamieni, które tworzą wewnętrzny krąg Stonehenge, waży około 4 ton – sporo do przeniesienia i postawienia na miejscu, prawda? Mimo wszystko największe wrażenie robi nie tylko ich waga, ale to, że zostały przywiezione z gór Prescelly, położonych ponad 150 mil od Stonehenge.

4. Zewnętrzna konstrukcja składa się ze skał o wadze ponad 25 ton

Tak zwany zewnętrzny krąg Stonehenge składa się z gigantycznych kamieni, ważących od 25 do 30 ton. Skały te zostały przetransportowane z odległości 32 kilometrów, składają się z sarsenu i uważa się, że do przeniesienia każdej z nich potrzeba było co najmniej 600 mężczyzn.

3. Dziś Stonehenge jest miejscem turystycznym

Najbardziej logiczną rzeczą byłoby zachowanie tego miejsca, ale Stonehenge jest atrakcją turystyczną i wokół tego miejsca znajdują się stragany sprzedające wszelkiego rodzaju towary, restauracje itp. Niecały kilometr od Stonehenge znajduje się droga i wydaje się, że interesy handlowe przeważają nad potrzebą zachowania tego magicznego miejsca. Czy wiesz, że w Polsce na Kaszubach także istnieje konstrukcja podobna do Stonehange? Poznaj ją: https://www.infokaszuby.pl/polskie-stonehead-kaszubska-tajemnica-ktora-oczaruje-kazdego

2. Stonehenge mogło być konstrukcją astronomiczną

Jedną z wielkich niewiadomych na temat Stonehenge jest to, jakie było jego przeznaczenie. Istnieją teorie, że konstrukcja ta funkcjonowała jako kalendarz astronomiczny, a poszczególne punkty tego gigantycznego monumentu miałyby wyznaczać takie zjawiska jak zaćmienia, równonoce i przesilenia. Są też osoby, które wierzą, że kamienie wzniesione w Stonehenge miały przeznaczenie lecznicze. W każdym razie ich uformowanie świadczy o pewnej wiedzy matematycznej, która sprawia, że jest to niezwykle ciekawa konstrukcja.

1. Stonehenge jako miejsce ceremonii druidów

Niektórzy twierdzą, że druidzi zbudowali Stonehenge, co jest obalone przez wiek tego miejsca, ale istnieją dowody, że używali go do celów religijnych. Współcześni druidzi zbierają się w Stonehenge co roku, by świętować letnie przesilenie.