Katowicka moderna: Kościół Garnizonowy

Turyści i miłośnicy architektury, którzy postanowią wybrać się na spacer katowickim Szlakiem Moderny, będą mogli ujrzeć wiele pięknych gmachów i domów mieszkalnych. W gronie tych perełek architektury, które pojawiły się na terenie Katowic w okresie międzywojennym, nie brak też obiektów o charakterze sakralnym. Jednym z tych obiektów, którym w czasie wycieczki po centrum Katowic warto poświęcić swój czas, jest słynny Kościół Garnizonowy.

Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Świątynia ta jest jednym z ciekawszych zabytków, jakimi może się pochwalić katowicka moderna. Według danych dostępnych na stronie regionalnej Katowic HaloKatowice wiemy, że Kościół Garnizonowy powstał w latach 1930-1933, według projektu, który przygotowali Leon Dietzd’Arma oraz Jan Zarzycki. Kościół ten od samego początku przyciągał uwagę, m. in. ze względu na fakt, iż był on pierwszym funkcjonalistycznym obiektem sakralnym w Polsce. Charakterystyczna bryła tej świątyni do dziś skutecznie przyciąga uwagę przechodniów, choć i wyposażenie tego kościoła zasługuje na zainteresowanie. Ciekawe wyposażenie utrzymane w stylu art deco może oczarować swą formą. Nie brak tu ciekawych rzeźb, choć największa uwagę zwiedzających przyciąga kamienny ołtarz główny.

Katowicka moderna to ciekawe perełki architektury oraz obiekty, które do dziś urzekają swą formą. Każda z tych budowli może się okazać ciekawym punktem w programie wycieczki po Katowicach, każdej z nich warto się uważniej przyjrzeć. Pamiętajmy, by w programie zwiedzania Katowic uwzględnić też wizytę w Kościele Garnizonowym – pięknym zabytku, obok którego nie można przejść obojętnie.