Jak wyglądał pierwszy automat do gier hazardowych

Automaty do gier w kasynie online, w które możemy grać dzisiaj na komputerach i urządzeniach mobilnych, przeszły bardzo długą drogę ewolucyjną. A ich historia rozpoczęła się już w drugiej połowie XIX wieku. Pytanie brzmi, która z tych maszyn hazardowych zapoczątkowała ten „slotowy” fenomen?

Jak działa automat do gry w kasynie
Automat do gier, zwany też jednorękim bandytą lub owocówką, to maszyna hazardowa, która przyjmuje monety lub żetony i wymaga od gracza pociągnięcia za rączkę lub naciśnięcia przycisku w celu rozpoczęcia rozgrywki. Jak tylko aktywujemy slot, wprawimy w ruch bębny z różnymi symbolami. Bębny kręcą się samoczynnie, a wynik poznajemy dopiero po zatrzymaniu się wszystkich bębnów. Z kolei wysokość wygranej zależy od tego, jak i ile symboli ustawi się na linii wypłaty. Zasady te obejmują nie tylko automaty stacjonarne, ale również większość automatów online.

Pierwszy automat do gry hazardowej
Pierwsze maszyny hazardowe na monety pojawiły się już w latach 80. XIX stulecia. Nie były to typowe sloty, a raczej bardziej prymitywne gry pieniężne. Sprowadzały się do dwóch zabawkowych koników, które po wrzuceniu monety przystępowały do wyścigu.

Natomiast pierwszy prawdziwy automat do gier wynalazł urodzony na Bawarii, amerykański wynalazca, Charles August Fey. Pracował wtedy jako mechanik w San Francisco, gdzie w 1894 roku zbudował swój prototypowy automat na monety. Rok później Fey zbudował kolejną maszynę, która okazała się tak popularna w lokalnym barze, że wkrótce rzucił pracę, aby produkować więcej maszyn.

W 1898 zbudował automat Card Bell. Był to pierwszy 3-bębnowy automat wrzutowy z automatycznymi wypłatami gotówki. W Card Bell ciągnęło się za rączkę, która wprawiała w ruch bębny z wizerunkami symboli kart.

Jego kolejnym wynalazkiem był automat do gry Liberty Bell, który powstał w 1899 roku. Ten slot, oprócz symboli kart, używał też symboli podków i dzwonków. Jeżeli gracz ustawił w rzędzie trzy symbole dzwonka, wygrywał główną nagrodę. Liberty Bell był bardzo rozchwytywany wśród graczy salonów w San Francisco, co sprawiło, że konkurencja, jak Mills Novelty Company z Chicago, bardzo szybka zaczęła powielać pomysł Fey’a.

Pierwsze firmy hazardowe z automatami do gier
Dzięki Fey’owi na rynku hazardowym zaczęło pojawiać się coraz więcej slotów, wśród których największym powodzeniem cieszyły się owocówki. Symbole owoców zostały po raz pierwszy użyte w 1909 roku w slotach firmy Industry Novelty Company. W celu obejścia limitów prawnych związanych z automatami do gry firma nazwała swoje maszyny automatami z gumą do żucia, a tradycyjne symbole zastąpiła symbolami owoców. Owoce te przedstawiały różne smaki gumy do żucia. Faktem jest również to, że firma stworzyła też kilka automatów, które faktycznie wydawały gumę do żucia.

W 1916 firma Mills Novelty Company wymyśliła automat z pierwszym jackpotem. Dzięki temu, jeśli gracz ustawił określone symbole w odpowiedniej kolejności na linii wygrywającej, rozbijał bank, czyli wygrywał najwyższą sumę pieniędzy, jaką automat miał do zaoferowania. W latach 20. XX wieku maszyny te były bardzo popularne w kurortach w całych Stanach Zjednoczonych, a także w latach 30., czyli w okresie Wielkiego Kryzysu.

Przez następne dekady automaty do gier rozwijały swoje skrzydła, okrywając nimi coraz większe obszary społeczności hazardowych. Można je było spotkać w barach, salonach gier, hotelach, sklepach spożywczych, wesołych miasteczkach, na stacjach benzynowych itp. Natomiast w latach 90. XX wieku, wraz z rozwojem Internetu, zaczęły pojawiać się pierwsze kasyna internetowe, które oferowały pierwsze automaty online. Obecnie najpopularniejsze automaty do gier znajdziesz na Bonusy24.

Wygodny hazard w kasynie online
Automaty do gier to jedne z najstarszych rozrywek hazardowych, które charakteryzują się bardzo bogatą historią sięgającą ponad sto lat wstecz. Maszyny hazardowe musiały przejść bardzo długą drogę, aby stać się najpopularniejszym rodzajem gier na pieniądze. Dzisiaj gracze kasyn online po polsku mają do dyspozycji tysiące różnych slotów internetowych, które oferują bardzo zróżnicowaną i niezwykle wciągającą rozgrywkę. Gracze mogą próbować swoich sił nawet na slotach z progresywnym jackpotem, gdzie wygrana zwiększa się z każdym kolejnym spinem. Automaty online dostępne są na komputery i laptopy, a także na urządzenia mobilne z Androidem i iOS, co sprawia, że możemy grać na prawdziwe pieniądze z każdego miejsca na świecie.