Odkryj piękno włoskiej architektury!

Wspaniała architektura i budowle, które są znane na całym świecie – oto największa duma tak pięknego kraju, jakim są Włochy. Wycieczki po tym kraju są szansą na zapoznanie się z niezwykłymi obiektami oraz poszerzenia wiedzy na temat stylów wpływających na budownictwo całego świata. Antyczne świątynie, romańskie i gotyckie katedry oraz reprezentacyjne pałace utrzymane w stylu renesansowym do dziś wzbudzają zachwyt i sprawiają, że Włochy oraz ich architektura wzbudzają niesłabnące zainteresowanie. Z jakimi stylami można się zetknąć w czasie wycieczki po tym kraju?

Starożytne budowle greckie i rzymskie są największymi atrakcjami dla większości turystów odwiedzających ten kraj. Można się z nimi spotkać w Rzymie, w którym czeka jedna z najważniejszych włoskich atrakcji. To potężne Koloseum, którego rozmiary i rozwiązania architektoniczne do dziś wprawiają w zachwyt. Z antycznymi budowlami można się też spotkać na Sycylii, której największą ciekawostką stała się Dolina Świątyń. Znajdujące się na jej terenie budowle to piękne przykłady architektury z V i VI wieku p. n.e., a każda z nich jest wspaniałym przykładem stylu doryckiego. Wędrówki po terenie Włoch są też szansą na zapoznanie się z architekturą bizantyjską, którą godnie reprezentują wznoszone w okresie wczesnego chrześcijaństwa świątynie. Wizyta w najstarszych włoskich kościołach może też sprawić wiele radości miłośnikom sztuki romańskiej, dla których miejscem wyjątkowo atrakcyjnym może się okazać Spoleto. Styl gotycki we włoskiej sztuce i architekturze pojawia się znacznie rzadziej, jednak i on ma swych godnych reprezentantów. Tu na szczególne wyróżnienie zasługuje Santa Maria sopra Minerva – jedyny gotycki kościół wzniesiony na terenie Rzymu. Pewnym fenomenem jest tu Wenecja, na terenie której rozwinęła się wyjątkowa forma gotyku. Najpiękniejszym przykładem weneckiego gotyku jest bazylika św. Marka – symbol Wenecji i jedna z najwspanialszych budowli włoskich.

Włochy zapisały się w dziejach sztuki jako kolebka renesansu, zatem z tym stylem można się spotkać tu najczęściej. Siena i Florencja są miastami, które pięknymi budowlami renesansowymi mogą zadziwić każdego konesera sztuki. Zabytki renesansowe są też najważniejszymi atrakcjami Rzymu, czego najlepszym przykładem jest bazylika św. Piotra oraz liczne pałace. Na terenie Rzymu nie brak też pięknych budowli barokowych. Wzniesione w tym stylu pałace i świątynie zachwycają ogromną ilością dekoracji i ornamentów, które zachwycają swym unikalnym bogactwem. Szczególnie ciekawą formę przybrał barok na terenie Sycylii, na terenie której doskonale widoczne są też wpływy kultury i architektury arabskiej.