Od megalomanii po kult betonu. Komunistyczne reżimy historycznie charakteryzowały się wyszukanym gustem brutalizmu. Częścią ich najbardziej bezpośredniej spuścizny, dotykającej tysiące obywateli na całym świecie, są wielkie betonowe bloki, które w połowie XX wieku był budowane w miastach Europy Wschodniej i Związku Radzieckiego.
1. Biura Banku Gruzji, Tblisi
Gruzja, kraj, który wydał na świat Józefa Stalina, otrzymała trochę radzieckiej architektonicznej świetności w postaci sześciennego budynku. Pierwotnie przeznaczony był dla Ministerstwa Autostrad Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, dziś jego piękne pomieszczenia zajmuje Bank Gruzji.
2. Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Warszawa została prawie całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Kiedy nowe władze komunistyczne, po przejęciu władzy siłą, stanęły przed pomysłem odbudowy miasta, zrobiły to w przypływie natchnienia. Tylko w ten sposób można wytłumaczyć marnotrawstwo betonu i cementu skondensowane w Pałacu Kultury i Nauki, jednym z największych do dziś budynków w Europie.
Powiązany temat: Jak produkuje się nowe osiedla w Polsce w porównaniu z czasami PRLu?
3. Rosyjskie Centrum Robotyki, Sankt Petersburg
Bo nic tak nie mówi o „sowieckiej architekturze” jak wyglądający jak szatan budynek poświęcony dziś badaniom nad robotyką i cybernetyką. Cudo, o którym mowa, znajduje się w jednej z dwóch historycznych stolic Rosji – Sankt Petersburgu. Wieża reprezentuje szczyt brutalizmu.
4. Hotel Ryugyong, Pjongjang
W kraju, którego godłem narodowym jest elektrownia wodna, można było spodziewać się jedynie wielkich odkryć w zakresie awangardowej architektury komunistycznej. Korea Północna znalazła się na liście dzięki swoim własnym zasługom, między innymi dzięki Hotelowi Ryugyong, gigantycznemu zlepkowi szkła i żelaza, którego budowa trwała prawie trzy dekady. Nie jest on nawet jeszcze otwarty.
5. Stadthalle, Chemnitz
Powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej było nieuniknione. W latach komunistycznego reżimu, oddzielonego od reszty Niemiec, lokalni i międzynarodowi artyści, zainspirowani brutalnym i wspaniałym stylem radzieckiej architektury, skorzystali z okazji, aby zbudować wiele budynków, Wśród nich Stadthalle w Chemnitz.
6. Ambasada ZSRR, Hawana
Marzenie o komunizmie rodzi potwory, także na Kubie. Hawana nie jest miastem przesadnie obfitującym w sowiecką architekturę, ale połączenie interesów sowieckich i Fidela Castro pozwoliło na stworzenie ambasady ZSRR w stolicy Kuby. Znajduje się daleko od centrum miasta, ale łatwo ją zauważyć z daleka.
Architektura sowiecka odzwierciedla całą komunistyczną myśl, czyli porażka, jak każdy inny aspekt tego ustroju politycznego.