6 perełek architektury sowieckiej

Od megalomanii po kult betonu. Komunistyczne reżimy historycznie charakteryzowały się wyszukanym gustem brutalizmu. Częścią ich najbardziej bezpośredniej spuścizny, dotykającej tysiące obywateli na całym świecie, są wielkie betonowe bloki, które w połowie XX wieku był budowane w miastach Europy Wschodniej i Związku Radzieckiego.

1. Biura Banku Gruzji, Tblisi

Gruzja, kraj, który wydał na świat Józefa Stalina, otrzymała trochę radzieckiej architektonicznej świetności w postaci sześciennego budynku. Pierwotnie przeznaczony był dla Ministerstwa Autostrad Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, dziś jego piękne pomieszczenia zajmuje Bank Gruzji.

2. Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Warszawa została prawie całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Kiedy nowe władze komunistyczne, po przejęciu władzy siłą, stanęły przed pomysłem odbudowy miasta, zrobiły to w przypływie natchnienia. Tylko w ten sposób można wytłumaczyć marnotrawstwo betonu i cementu skondensowane w Pałacu Kultury i Nauki, jednym z największych do dziś budynków w Europie.

Powiązany temat: Jak produkuje się nowe osiedla w Polsce w porównaniu z czasami PRLu?

3. Rosyjskie Centrum Robotyki, Sankt Petersburg

Bo nic tak nie mówi o „sowieckiej architekturze” jak wyglądający jak szatan budynek poświęcony dziś badaniom nad robotyką i cybernetyką. Cudo, o którym mowa, znajduje się w jednej z dwóch historycznych stolic Rosji – Sankt Petersburgu. Wieża reprezentuje szczyt brutalizmu.

4. Hotel Ryugyong, Pjongjang

W kraju, którego godłem narodowym jest elektrownia wodna, można było spodziewać się jedynie wielkich odkryć w zakresie awangardowej architektury komunistycznej. Korea Północna znalazła się na liście dzięki swoim własnym zasługom, między innymi dzięki Hotelowi Ryugyong, gigantycznemu zlepkowi szkła i żelaza, którego budowa trwała prawie trzy dekady. Nie jest on nawet jeszcze otwarty.

5. Stadthalle, Chemnitz

Powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej było nieuniknione. W latach komunistycznego reżimu, oddzielonego od reszty Niemiec, lokalni i międzynarodowi artyści, zainspirowani brutalnym i wspaniałym stylem radzieckiej architektury, skorzystali z okazji, aby zbudować wiele budynków, Wśród nich Stadthalle w Chemnitz.

6. Ambasada ZSRR, Hawana

Marzenie o komunizmie rodzi potwory, także na Kubie. Hawana nie jest miastem przesadnie obfitującym w sowiecką architekturę, ale połączenie interesów sowieckich i Fidela Castro pozwoliło na stworzenie ambasady ZSRR w stolicy Kuby. Znajduje się daleko od centrum miasta, ale łatwo ją zauważyć z daleka.

One thought on “6 perełek architektury sowieckiej

Dodaj komentarz