Skarby Tarnowa. Dom Mikołajowski

Jest jedną z najpiękniejszych i najstarszych kamienic, a w jej wnętrzu mieści się jedna z ciekawszych placówek muzealnych tego miasta. Miłośnicy sztuki i historii, którzy za cel swej wycieczki obrali Tarnów, chętnie zaglądają do jej wnętrza. Czym zachwyca Dom Mikołajowski?

Dom Mikołajowski to jedna z najważniejszych pamiątek z okresu renesansu, jakimi może się pochwalić Tarnów. To jednocześnie jedna z najstarszych i najpiękniejszych kamienic na terenie miasta, a obok jej ciekawej elewacji nie można przejść obojętnie. Należący od lat 20-tych XVI wieku do rodziny Mikołajowskich dom to ciekawa historia, która ściśle wiąże się z losami pobliskiej katedry. Wiadomo, że dość szybko dom ten został przekazany tarnowskim kanonikom, służąc im m. in. jako dom gościnny dla zaproszonych do Tarnowa kanoników oraz jako szkoła. Funkcje szkolne kamienica pełniła również w okresie zaborów.

W latach 40-tych, tuż po zakończeniu II wojny światowej, kamienica stała się siedzibą Muzeum Diecezjalnego. Ta placówka to kolejna atrakcja Tarnowa. Dlaczego? Bo jest to najstarsze tego typu muzeum w kraju. Choć w obecnym miejscu znajduje się od lat 40-tych, jego historia jest znacznie dłuższa. Pamiętajmy, że Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zostało założone w 1888 roku, a w pierwszych dekadach swego istnienia mieściło się w tarnowskim Seminarium Duchownym. Dziś w czasie wycieczki turyści mogą nie tylko podziwiać cenne zbiory sztuki sakralnej, ale i przy okazji zachwycić się wnętrzami jednej z najstarszych kamienic w Tarnowie. Takie połączenie sprawia, że Dom Mikołajowski staje się jednym z najważniejszych obiektów na turystycznej mapie miasta.

Więcej tarnowskich atrakcji publikujemy na infotarnow.pl.

Dom Mikołajowski na Placu Katedralnym to ważna atrakcja dla każdego, kto chce poznać renesansowe oblicze Małopolski. Kto zajrzy tu w czasie wycieczki, ten ujrzy nie tylko ciekawy przykład dawnej architektury, ale i ciekawe zbiory muzealne, z których tak dumny jest Tarnów. Warto zwiedzić Muzeum Diecezjalne, warto przyjrzeć się też uważniej samej kamienicy. To cenny zabytek oraz miejsce, które ma ogromną wartość historyczną.