Śladem drewnianych skarbów. Jabłonka

Jakimi atrakcjami może nas oczarować Podkarpacie? Piękne miasteczka, malownicze pasma górskie oraz cenne zabytki drewnianej architektury – oto atrakcje, dzięki którymi ten region cieszy się tak wielką popularnością wśród turystów. Tym, którzy chcą się zapoznać z najcenniejszymi zabytkami ludowego budownictwa, zaplanowanie trasy podróży ułatwi Szlak Architektury Drewnianej. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki tym szlakiem?

Jedną z ciekawszych miejscowości, jakimi może się pochwalić drewniane Podkarpacie, jest Jabłonka. Ta ciekawa miejscowość w okolicy Dynowa zajmuje bardzo ważne miejsce na szlaku architektury drewnianej. Dlaczego? Bo tutejsza świątynia, mimo dość młodego wieku, przyciąga uwagę ciekawym stylem.

Drewniany kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej to najważniejsza atrakcja, jaką może się pochwalić Jabłonka. Wybudowana w 1936 r. świątynia przyciąga uwagę swą formą oraz malowniczym otoczeniem. Kościół ten jest ciekawym przykładem drewnianej świątyni w konstrukcji zrębowej, którą wzniesiono na kamiennej podmurówce. Ozdobne szalowanie, deski imitujące gont – oto dekoracje, dzięki którym ta drewniana świątynia staje się wyjątkowym zabytkiem.

Uwagę przyciąga tu również trójbocznie zamknięte prezbiterium oraz kruchta, która jest już przykładem wykorzystania konstrukcji słupowej w drewnianym budownictwie. Kto w czasie wycieczki po tej miejscowości będzie miał okazję zwiedzenia kościelnego wnętrza, koniecznie powinien z takiej możliwości skorzystać. Dlaczego? Bo drewniana świątynia może się pochwalić ciekawym wystrojem, będącym ciekawym przykładem stylu zakopiańskiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu ołtarz główny, który został zaprojektowany przez Tadeusza Żurowskiego z Zagórza. Pięknie prezentuje się też boazeria zdobiąca kościelne wnętrze oraz belka tęczowa, oddzielająca nawę od prezbiterium.

Regiony Podkarpacia skrywają w sobie wiele architektonicznych skarbów, jak choćby najlepsze muzea podkarpackie.

Wycieczki po tak pięknym regionie, jakim jest Podkarpacie, każdemu z nas mogą dostarczyć niezwykłych wrażeń. To kraina, na terenie której czekają na nas unikalne atrakcje, a liczne zabytki drewnianej architektury są na to najlepszym dowodem.