Zabytkowa architektura w Polsce – zamek Grodno w Górach Sowich

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to cenna pamiątka z dawnych czasów oraz miejsce, którego w czasie wycieczki po Górach Sowich nie można pominąć. Dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają to miejsce?

Zabytkowy zamek w Grodnie

Zamek Grodno to miejsce niezwykle atrakcyjne dla tych, których interesuje historia oraz architektura. Na wizytę w tym miejscu decyduje się sporo osób, które np. jadą na wycieczkę do Tarnowa. Na południu Polski można za jednym razem zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Może warto zainteresować się miejscowościami na południu kraju i np. sprawdzić co warto zobaczyć w Tarnowie? Dumą tej budowli są piękne detale architektoniczne oraz malownicze otoczenie, dzięki czemu wizyta w tym miejscu każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Najwspanialszą wizytówką tego obiektu jest budynek bramny, stanowiący jeden z ciekawszych przykładów sztuki renesansowej. W czasie zwiedzania zamku warto też zwrócić uwagę na piękne portale, które wykonano z szarego piaskowca. Turystów, którzy zdecydowali się zwiedzić ten zamek, może zaintrygować również znajdująca się na terenie zamkowego kompleksu studnia.

Legenda o zamku

Legenda wiąże jej powstanie z losem tatarskiego jeńca, mówi też, iż studnia ta spełnia życzenia gości. Inna legenda, która czyni zamek Grodno miejscem niezwykłym, opowiada o zakochanej w giermku Małgorzacie, którą za karę ojciec zamurował w lochu głodowym. Do dziś szkielet nieszczęsnej Małgorzaty jest jedną z najbardziej specyficznych atrakcji na zamku, a legenda o jej losach już w XIX wieku wzruszała pierwszych turystów zwiedzających zamek Grodno. W czasie spaceru po terenie zamkowego kompleksu, można też ujrzeć takie atrakcje, jak…krzyże pokutne.

Przypominają nam one o dawnym systemie sprawiedliwości, są tez unikalnymi pamiątkami po dawnych zbrodniarzach. Turystów może też zaintrygować sala tortur oraz zamkowa wieża, z której rozciąga się niezapomniany widok na okolicę. Piękny widok na Jezioro Bystrzyckie, wspaniała panorama Gór Sowich oraz Wałbrzyskich – oto kolejne czynniki, dzięki którym wizyta na zamku Grodno na długo pozostanie w pamięci każdego zaglądającego tu turysty.