Niewielki Narol może się pochwalić cennym zabytkiem, któremu w trakcie wycieczki po wschodniej części kraju z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Zabytkiem tym jest pałac, należący niegdyś do rodziny Łosiów. Choć zabytek ten niszczeje, wciąż urzeka jego forma. Potężna sylwetka, spora ilość detali architektonicznych oraz malowniczy park, który do dziś otacza rezydencję – oto atrakcje, z którymi zazwyczaj kojarzony jest Narol.
Co warto wiedzieć na temat zabytkowego pałacu Narol?
Pałac Łosiów jest ciekawym obiektem, którego budowę rozpoczęto w latach 70-tych XVIII wieku. Wzniesiony na planie podkowy, urzekał nie tylko rozmiarami, ale i reprezentacyjną fasadą. Co ciekawe portal www.epodkarpacie.com podał informacje, że w murach tego pałacu zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki, cennych książek oraz pamiątek, które miały przypominać o dziejach rodu Łosiów oraz o ich zasługach dla Polski. Z tego rodu wywodził się przecież m. in. Ludwik Michał Łoś, znany jako kawaler Orderu Białego oraz marszałek Trybunału Koronnego.
Niestety, sam pałac poważnie ucierpiał już w trakcie I wojny światowej, trudnym okresem były też dla tego obiektu lata 1939-1945. Po zakończeniu II wojny, rezydencja Łosiów została włączona do miejscowego PGR-u, a to dla zabytkowej budowli oznaczało wiele zniszczeń. Od kilku lat zabytek ten znajduje się w rękach fundacji, która zamierza dostosować go do potrzeb centrum artystycznego. Chwilowo zniszczony pałac czeka na początek prac. Mimo zniszczeń, jest zabytkiem cennym i godnym polecenia, a czas spędzony na spacerze w jego pobliżu z pewnością nie będzie czasem straconym.